Krekenavos didžiųjų Žolinės atlaidų ir rugpjūčio mėnesio kronikos

2023-09-06 | Krekenavos parapija
IMG 8406 2

Neklystume sakydami, jog tik pasibaigus vieniems didiesiems Žolinės atlaidams, jau pradedame ruoštis kitiems. Rugsėjo mėnesį, nuslūgus visiems atgarsiams ir emocijoms parapijos namuose renkasi ekonominė ir pastoracinė tarybos. Posėdžio metu apžvelgiame prabėgusius atlaidus, išryškiname klaidas ar pasisekimus bei pasižymime svarbiausią informaciją ateinantiems atlaidams. Taip, likus 11 mėnesių iki 2023 m. Didžiųjų Žolinės atlaidų, pradėjome pasiruošimą.

Iki gegužės mėnesio pradžios pildėme projekto paraišką Žolinės atlaidų savanorių stovyklos finansavimui. Jos, jau 10 metus iš eilės, sulaukiame iš Lietuvių katalikų religinės šalpos. Vis labiau įsileidžiant vasarišką šilumą pro langus, kartu su vyskupu Linu Vodopjanovu OFM pradėjome dėlioti atlaidų programą, tikslinti organizacijų dienas bei žinoma maketuoti plakatą ir pradėti informacijos sklaidą, kad kuo daugiau piligrimų susiplanuotų laiką ir atrastų kelią pas Krekenavos Dievo Motiną.

Artėjant rugpjūčiui, vasaros pradžioje dar kartą susirinkome kartu su ekonominės bei pastoracinės tarybų nariais. Vadovaujantis ankstesnių metų patirtimi, posėdžio metu, buvo primintos narių atsakomybės bei pasiskirstyta darbais. Spręsta dėl parkavimo, svečių priėmimo tvarkos, skaitinių, procesijos, vietinių ūkininkų turgelio, tradicinių amatų kermošiaus ir kitų svarbių atlaidų detalių. Tuo tarpu liepos mėnesį skyrėme nematomiems pasiruošimo darbams. Derinome atlaidų dienų chorus, prekybininkų vietas, tarėmės dėl maitinimo, geriamo vandens, biotualetų klausimų. Šiais metais pirkome ir liturginius indus. Liepos pabaigoje kvietėme vaikus ir jaunimą patarnautojo tarnystei ir apmokymams. 

Tarp pasiruošimo darbų, rugpjūčio 5 d., Krekenavos bazilikoje minėjome Švč. Mergelės Marijos bazilikos Romoje pašventinimą. Mūsų šventovė pirmoji Lietuvoje nuo 2009 m. kovo 11 d. sujungta ypatingos giminystės dvasiniais ryšiais su šia bazilika ir įrašyta kaip jos filija (dukterinė šventovė). Šią dieną maldas ir giesmes skyrėme dangiškajai Dievo Motinai ! Snigo rožių žiedlapiais, o klebonas pasipuošė dailininkės Violetos Židonytės autoriniu arnotu.

Jau sekančią dieną, rugpjūčio 6 d., sekmadienį, vargonininkas Mantas, jaunimo atstovai Rugilė ir Dominykas kartu su klebonu Gediminu dalyvavo Viliaus Valionio primicijose - naujai įšventinto kunigo pirmose iškilmingai laikomose šv. Mišiose. Viešpats kviečia ir šaukia būti jo mokiniais, o mes kvietėme padėti Viešpačiui išpildyti tuos troškimus, melsdamiesi už kunigus, o tądien ypatingai už kunigą Vilių, jį padrąsindami ir palaikydami, kad pasibaigus šventei ir nusileidus nuo aukšto Atsimainymo kalno į kasdienybę, jis drąsiai neštų tikėjimo viltį.

Prasidėjus paskutinei savaitei iki didžiųjų atlaidų, stačia galva nėrėme į darbus ir didžiųjų Žolinės atlaidų laukimą pradėjome nuo bazilikos vargonų derinimo. Vargonams, kaip ir mums, reikalinga pastovi priežiūra ir suderinimas, tad ačiū sakome Justinui Šapolai atlikusiam šį atsakingą ir profesionalumo reikalaujantį darbą bei skyrusiam savo laiką ir dėmesį vargonams, kurie džiugino piligrimus didžiųjų Žolinės atlaidų metu.

Pagrindinis pasiruošimo įkarštis tik prasidėjo ir mes rugpjūčio 10 dieną, antradienį, darbavomės parapijos namuose. Tądien Vilties salė laikinai įgijo kitas funkcijas, sulaukę pagalbos iš Krekenavos seniūnijos viešųjų darbų, kartu su šių namų administratore Akvelina išplovėm ir sutvarkėm erdvę, o jaunimas, pasiskolinęs jau legenda tapusį pagalbininką – transporterį, papildė salę stalais. Ačiū Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijai už juos!

Išaušo trečioji savaitės, skirtos pasiruošimui atlaidams, diena. Toli nuo parapijos namų nepabėgome ir norėdami pasitikti atlaidus tinkamai, turėjome būti švarūs bei pasipuošę, tad rugpjūčio 11-a tapo skalbinių diena! Aukų rinkėjų kamžos, 14 mėlynų patarnautojų sutanų, 20 kunigų arnotų ir kiti liturginiai rūbai tą trečiadienį tapo švarūs bei kaip ir mes su nekantrumu laukė didžiųjų Žolinės atlaidų. 

Ketvirtadienis, rugpjūčio 12 diena buvo skirta pirkiniams. Čia ačiū sakome mūsų jaunimui Beatričei, Rugilei ir Dominykui, tądien paskyrusius savo laiką ir praleidusius dieną parduotuvėse: nuo maisto produktų savanorių stovyklai iki higienos reikmenų, stop juostų ir kitų priemonių reikalingų užtikrinti piligrimų patogumą ir bazilikos švarą ir tvarką atlaidų metu. 

Žolinės atlaidai jau buvo per mažą žingsnį ir liko visai nedaug, tad penktąją pasiruošimo savaitės dieną, kvietėme parapijiečius į talką! Kartu nuvalėme voratinklius, džiovinome ir lyginome liturginius rūbus, švarinome stiklus bei veidrodžius, bazilikos aplinką, vargonus. Dėka Radviliškių kaimo kepyklos bei jos savininkų Audronės ir Albino Kisielių bazilikos aikštėje iškilo piligrimų pastogė, o zakristijonas Gediminas su pagalba pasirūpino suolais. Dar kartą sakome AČIŪ visiems atsiliepusiems į kvietimą ir skyrusiems savo laiką!

Žolinės atlaidų išvakarėse baigėsi ir antrasis pleneras šiais metais Krekenavoje. Valentinas Varnas ir iš Lenkijos atvykęs Daniel Gromacki kartu su mūsų jau pažįstama menininke Violeta Židonyte visą savaitę vis kitoje Krekenavos vietoje kūrė ir ieškojo įkvėpimo. Džiaugiamės, kad rado, o mūsų parodą papildė dar keli profesionalūs darbai!

Kad Aukštaitijos šventovė būtų pilnai pasiruošusi atlaidams, trūko vainikų, tad paskutinę pasiruošimo dieną prieš didžiuosius Žolinės atlaidus, kartu su prasidėjusios savanorių stovyklos dalyviais tuo ir pasirūpinome. Turėjome iššūkių keldami į bazilikos skliautus pagrindinį vainiką, bet džiaugėmės išsprendę sunkumus ir pasipuošusia bazilika: visur mirgėjo žalumynai ir buvo aišku, kad didieji Žolinės atlaidai jau čia pat. Ačiū mūsų pagrindinėms pynėjoms Irmai, Danguolei ir Vidai bei jų pagalbininkėms, kad savo rankų darbu bei kūrybiškumu stebina mūsų akis ir širdis! 

Pirmoji didžiųjų Žolinės atlaidų – Šeimų diena. Vyskupas Linas homilijos metus ragino šeimas kartus tiesti rankas į Jėzų, nes tik Jis gali išgelbėti iš tamsybių ir nežinojimo, audrų, kurias patiriame. Susirinkusias susituokusias poras kvietėme atnaujinti santuokos įžadus, suklupome Marijos litanijos maldai, meldėmės šventosios šeimos - sutuoktinių Liudviko ir Zelijos Martenų bei jų dukros Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės užtarimo! Vakaro šv. Mišias aukojo kun. kan. Viktoras Ačas, giedojo Ukmergės Švč. Trejybės bažnyčios choras Magnificat, vadovė Regina Ališauskaitė. Po šv. Mišių įvyko Virgilijaus Navalinsko fotografijų parodos "Lietuvos malūnai" atidarymas.

Rugpjūčio 14-oji - savivaldos diena didžiųjų Žolinės atlaidų metu, Eucharistijos aukoje dalyvavome kartu su Panevėžio vyskupijos merais, seniūnais, tarybos nariais. Meldėmė Dievo išminties ir palaimos, kad Dievas teiktų visokeriopą pagalbą atliekant šias atsakingas pareigas visos vyskupijos žmonių gėriui. Meldėme ir už mus pačius, vyskupijos gyventojus, kad gebėtume pasirūpinti vieni kitais ir šalia esančiais bei nepamirštume pilietinės atsakomybės. Sakėme ačiū svečiams kunigams - dekanams ir kitiems klebonams, kurie gausiai prisijungė šv. Mišių aukoje ar patarnavo išpažinčių klausymo tarnystėje! Taip pat ir Miežiškių chorui ir vadovei Linai Kairytei, giesme papuošusius mūsų maldą. Šv. Mišiose kartu meldęsi Panevėžio vyskupijos merai ir seniūnai: Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas,  Panevėžio rajono meras Antanas Pocius, Anykščių meras Kęstutis Tubis, Biržų meras Kęstutis Knizikevičius, Pasvalio meras Gintautas Gegužinkas, Zarasų merė Nijolė Gobienė ir Molėtų mero pavaduotoja Vaida Saugūnienė. 

Rugpjūčio 15 d. gausiai susirinkome pas mūsų visų Mamą, švęsti Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų iškilmę. Nuo 10 val. bazilikos aikštėje veikė tradicinis Žolinės kermošius, kuriame susirinko tautinio paveldo sertifikatą turintys amatininkai su darbais ir gaminiais. Piligrimai galėjo rasti keraminių, išskirtinių kalvystės dirbinių, pamiršusiems, buvo siūloma pasigaminti savo žolynų puokšteles, vaišinome pyragais ir kitais gardumais, buvo galima įsigyti sūrio, medaus, muzika ir gera nuotaika džiugino Upytės Vešetos kolektyvas. 

12 val. susirinkome bendrai malda, šv. Mišių aukai vadovavo Lietuvos vyskupų konferencijos vicepirmininkas, Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila. Giedojo Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo parapijos choras, vadovė Audronė Jovaišienė. Šv. Mišių metu buvo laiminami Jūsų atsinešti žolynai, gėlės ir kiti žalumynai, bylojantys apie Marijos Dvasinę brandą ir gausybę malonių, kuriomis nuo amžių Dievas apdovanojo savo Sūnaus ir mūsų visų Motiną.

Vyskupas Rimantas Norvila homilijos metu kvietė mokytis iš Marijos, trokštančios vykdyti Dievo valią ir pasiruošusios ją įgyvendinti su pasitikėjimu ir gėrio trokštančia širdimi, nes Marijos nuolankumo ir klusnumo kelias greičiausiai ir užtikrintai veda į Dievo namus, o Marijos buvimo žemėje pavyzdys mus šiandien prakalbina ir kviečia kasdienybėje sekti ja, priimant Dievo valią mums ir įsiklausant į Jo pamokymus. Eucharistijos metu girdėjome ir raginimą „maudytis“ bei atsigauti Mergelės Marijos malonių jūroje ne tik šią dieną ar savaitę, bet ir visada, visus metus, kai trokštame, pritrūkstame bei stokojome tiesos, prasmės, gailestingumo, vilties ar meilės. Kvietėme ir mes panirti Marijos akivaizdoje į šitą Viešpaties dovanojamą malonių jūrą, kad mūsų dvasia kiltų aukštyn kartu su Dievo Motina Dangaus Tėvo karalystės link.  

Nuoširdų ačiū tarėme visiems piligrimams išdrįsusiems tą karštą rugpjūčio antradienį atvykti į Aukštaitijos šventovę. Dėkojome broliams kunigams, talkinusiems susitaikinimo sakramente. Savanoriams, tądien ir visą likusią atlaidų savaitę gelbėjusiems bazilikoje, parapijos klebonui Gediminui Jankūnui už nuolatinį rūpestį bei aukotojams, rėmėjams ir visiems, kurie prisidėjo darbu, auka ar malda prie šios ypatingos šventės Krekenavos bendruomenei bei visiems Lietuvos piligrimams.

Didžiuosius Žolinės atlaidus įpusėjome ligonių ir Caritas diena. Šv. Mišias aukojo vyskupas Darius Trijonis, giedojo Biržų Šv. Jono Krikštytojo parapijos choras, vad. Viktorija Morkūnienė. Tądien meldėmės kartu su tais, kurie rūpinasi silpnaisiais ir atlieka ypatingai pavestą Dievo tarnystę. Kartu prašėme išminties ir stiprybės toliau pasitarnaujant kiekvienam mūsų mažiausiajam broliui. Šv. Mišių aukoje meldėmės ir už visus sergančiuosius bei ligonius. Tegul Viešpats stiprina ir laimina Jūsų gyvenimo kelią! 

Rugpjūčio 17 d. didžiųjų Žolinės atlaidų metu meldėmės už ir kartu su kunigais bei vienuolėmis kartu dėkodami už visus šiuos pašauktus vyrus ir moteris bei jų tarnystę. Homilijos metu vyskupas Saulius Bužauskas priminė popiežiaus Pranciškaus tos dienos Evangelijos komentarą, kuriame išskyrė du svarbius žodžius: tarnauti ir šlovinti, nes didis džiaugsmas tarnauti kitiems, nesavanaudiškai padėti ir šlovinti Dievą už jo darbus ir veikimą. Mes visi turime galimybę dėkoti už tikėjimo dovaną, o ypač tą maldos už kunigus ir pašvęstąjį gyvenimą dieną dėkoti už tuos žmones, kurie pašventė savo gyvenimą Kristui. Aukštaitijos šventovėje kartu meldėsi 26 broliai kunigai ir 3 vyskupai. Taip pat Dievo apvaizdos, Švč. Marijos ir kankinės Šv. Kotrynos, Švč. Mergelės Nekaltosios Marijos tarnaičių, Mataros Viešpaties ir Mergelės Marijos tarnaičių, Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Vargdienių, Švč. M. Marijos nepaliaujamos pagalbos šv. Pranciškaus, Šventosios Šeimos kongregacijų seserys bei Dieviškosios Jėzaus Širdies seserys pranciškonės. Viešpatie, tegul visi mūsų žingsniai ir elgesys šloviną Tavo vardą!

Šeštoji Žolinės atlaidų Krekenavoje – Šv. Juozapato, tikybos mokytojų bei katechetų diena. Tai žmonės, kurie atlieka didelį darbą Viešpaties sėjoje, Viešpats pašaukė juos sėti jaunų žmonių širdyse gerąją Naujieną, Dievo Žodį, perteikti tikėjimą. Tad penktadienį meldėmės, kad ši sėja nebūtų tuščia, o grūdai nukritę į gerą žemę duotų derlių. 

Vyskupas Algirdas homilijos metu priminė, kad jaunimas jaučia tikrus dalykus ir jauni žmonės nori keistis bei stiebtis link šventumo, jausdami, kas yra gera ir bloga, kas slegia ir kelia aukštyn. Mieli mokytojai,- kreipėsi vyskupas Algridas,- turėkite vilties, kad ko jums nepavyksta padaryti, paveskite Viešpačiui, ir Jis turėdamas gerą fantaziją žinos kaip tai atlikti!

Eucharistijos maldai vadovavo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius. Kartu meldėsi vyskupas Linas Vodopjanovas OFM, vyskupas emeritas Jonas Kauneckas, prelatas Juozas Šiurys ir kt. kunigai svečiai. Giedojo Rokiškio parapijos choras, vadovas Justinas Šapola. 

Tą dieną meldėmės kartu ne tik su tikybos mokytojais ir katechetais, bet turėjome galimybę dalyvauti ir graikų katalikų apeigų liturgijoje. Jos metu patyrėme vienybę: ta pati meilė Dievo Motinai Marijai, šventiesiems, jų užtarimui, ta pati viltis. Tai iššūkis - vienybė bažnyčiose, bendruomenėse ir šeimose. Dėl jos turime darbuotis kasdien, melstis ir suprasti, kad tai kas neįmanoma žmogui, įmanoma Dievui, jei tik leidžiame jam veikti mūsų gyvenimuose. Mūsų padėka T. Mykalojui Ruslanui Kozelkivskiui OSBM ir t. Tadui Volodymyrui Godavanecui OSBM už bendrą maldą ir apsilankymą mūsų bazilikoje. Dėkojame ir dr. Aldonai Vasiliauskiene vedusiai konferenciją „Šv. Juozapato aktualumas Lietuvai“. Tegul Krekenavos Dievo Motinos malonė ir užtarimas lydi Jus kasdieniuose darbuose ir veiklose.

Vakare taip pat sulaukėme piligrimų, lydimų kunigo Mindaugo Kučinsko ir klieriko Dovydo Dabužinsko. Džiaugėmės ir dėkojome, kad šis jaunimas ryžosi leistis į piligrimystę pas mamą Mariją, tegul Viešpats stiprina Jų tikėjimą ir pasitikėjimą!

Rugpjūčio 19 d. Krekenavos bazilikoje rinkomės ir į bendrą maldą kartu jungėmis su marijinėmis organizacijomis: Gyvojo Rožinio, Marijos Legiono ir kitų maldos grupių nariais. Sakėme ačiū visiems, kurie įsipareigoja garbinti ir savo širdis lenkti prie Viešpaties ir jo motinos Marijos. Eucharistijos maldai vadovavo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. Giedojo Krekenavos bazilikos choras, vadovas Mantas Masiokas. Šv. Mišiose meldėmės ir už prieš 5 metus pas Viešpatį iškeliavusį mūsų vyskupijos apaštalinį protonotarą, buvusi Krekenavos bazilikos vikarą Bronių Antanaitį.

Paskutinioji didžiųjų Žolinės atlaidų – žemdirbių ir parapijos diena. Šv. Mišias aukojo Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas, homilijos metu priminęs Krekenavos bazilikos istoriją ir linkėjęs, kad Mergelės Marijos, o ir sekmadienio dienos Evangelijoje minimos moters kananietės gyvenimas būna padrąsinimas mums neprarasti tikėjimo ir pasitikėjimo Dievu.

Paskutinę atlaidų dieną ypatingai meldėmės už žemdirbius ir Krekenavos parapiją, dėkodami ką žemė su Dievo ir žmogaus pagalba užaugino ir sunokino. Šią dieną galėjome pavadinti ir kaimynų diena, džiugu, kad jos metu giedojo kaimyninės Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo parapijos choras. 18 val. šv. Mišiomis užbaigėme didžiuosius Žolinės atlaidus Krekenavoje. Padėkos šv. Mišias aukojo parapijos klebonas kun. dr. Gediminas Jankūnas, giedojo ir šv. Mišiose patarnavo savanorių stovyklos dalyviai, po šv. Mišių visi susirinkome bendroje agapėje.

Pripažinsime didžiųjų Žolinės atlaidų metu kartu su personalu patiriame įvarių nuotykių: užmiegame, pavargstame, nespėjame, tačiau ir džiaugiamės. Ačiū klebonui Gediminui, vargoninkui Mantui, referentei Sonatai, zakrastijonui Gediminui, viešųjų ryšių ir stovyklos koordinatorei Rugilei, parapijos salės administratorei Akvelinai, vyskupui Linui ir laikiniems personalo nariams klierikams Dovydui ir Martynui! 

Šiais metais didžiuosiuose Žolinės atlaiduose sulaukėme ir virš 400 choristų! Sakome ačiū Jums visiems, kad savo balsais prisidėjote prie maldos ir padėjote keltį dvasią į Viešpatį ir mūsų Motiną Mariją. Atskirai dėkojame vargonininkui Mantui už rūpestį chorais ir jų priėmimą Krekenavoje! Ačiū sakome ir šeimininkei Gražinai už organizuotą maitinimą, UAB „NEMATEKAS“ už paramą maitinimui, Audronei ir Albinui Kisieliams už dovanojamą duoną bei kitus gardėsius bei visiems parapijiečiams, prisidėjusiems prie atlaidų savo sodo ar daržo gėrybėmis! Tikimės, kad visi choristai liko ne tik sotūs, bet ir kupini gausių dvasinių vaisių!

Nuoširdų atskirą ačiū sakome ir jaunimui, ne pirmus metus didžiųjų Žolinės atlaidų metu Krekenavoje susibūriančius savanorystės kelionei. Ačiū Jums už tarnystę kasdienėse veiklose, gal kartais nepastebimuose, bet svarbiuose darbuose, kurie reikalavo jaunatviškos energijos ir pasiaukojimo! Atskirai šalia savanorių stovyklos vyko ir patarnautojų stovykla, subūrusi vaikus ir jaunuolius tarnystei šv. Mišių aukoje. Ačiū Urtei, Dominykui, Ringailei, Karolinai, Aidai, Dominykai, Simonui, Markui ir Dominykui Č. Ačiū už jūsų kantrybę ir laiką! Savanorių stovyklą finansavo Lietuvių Katalikų Religinė Šalpa

Mieli piligrimai, dar kartą dėkojome Jums už bendrą maldą visų didžiųjų Žolinės atlaidų metu, linkime, kad buvimas Aukštaitijos šventovėje pas mūsų visų Mamą duotų gausių dvasinių vaisų! Tikimės susitiksime mažuosiuose kasmėnesiniuose atlaiduose kiekvieną mėnesio 15-ą dieną!

Visgi mūsų ilgasis rugpjūtis didžiaisiais Žolinės atlaidais nesibaigė, rugpjūčio 25 d., bazilikoje lankėsi tarptautinės katalikiškos organizacijos „Tradicija, šeima, nuosavybė“ (TFP) delegacija. Tai asociacija ginanti ir propaguojanti katalikiškąsias vertybes, įvardintas organizacijos pavadinime. Judėjimo vyrai atvyko su Švč. Marijos, Fatimos Mergelės, Dievo Motinos skulptūra.

Rugpjūčio 27 dieną šv. Mišiose meldėmės, dėkojome ir sveikinome kleboną Gediminą, prieš 20 metų įšventintą į kunigus. Ačiū, kad kartu su Jumis ir dėl Jūsų galime būti gyvąja Kristaus bažnyčia, tikėjimo ir meilės bendruomene! 

Dalinamės rugpjūčio mėnėsio rinkliavomis Krekenavos parapijoje (šeštadieniai, sekmadieniai, kasmėnesiniai atlaidai).

2023 RUGPJŪTIS

 

Rugpjūčio 5 d., Švč. Marijos bazilikos pašventinimas (Snieginės atlaidai) 366,00 eur 
Rugpjūčio 6 d., Kristaus atsimainymo šventė 271,90 eur 
Rugpjūčio 12 d., šeštadienis 246,00 eur
Rugpjūčio 13 d., XIX eilinis sekmadinis | I-oji Žolinės atlaidų diena 1169,24 eur
Rugpjūčio 15 d., Švč. Mergelės Marijos Ėmimas į dangų - Žolinė 7862,15 eur 
Rugpjūčio 19 d., šeštadienis | 7-oji Žolinės atlaidų diena 1123,00 eur
Rugpjūčio20 d., XX eilinis sekmadienis | 8-oji Žolinės atlaidų diena 1082,77 eur
Rugpjūčio 26 d., šeštadienis 303,40 eur
Rugpjūčio 27 d., XXI eilinis sekmadienis 597,70 eur
Viso: 13022,16 eur
< atgal į sąrašą

PAMALDŲ TVARKA

Šv. Mišios

Pirmadieniais – nėra

Šeštadieniais ir SEKMADIENIAIS – 12 val.

Kitomis dienomis pagal susitarimą ir galimybes.

Švč. Sakramento adoracija

Pirmą mėnesio penktadienį po vakarinių 18 val. šv. Mišių ir kasmėnesinių atlaidų metu

Kasmėnesiniai atlaidai
kiekvieno mėnesio 15-ą dieną

11.30 Rožinio malda
12.00 Šv. Mišios

Kaip užsakyti šv. Mišias?

Parapijos rekvizitai ir aukojimas