Lietuvos Respublikos Seimas 2023-iuosius metus paskelbė Aukštaitijos metais. Aukštaitijos metai paskelbti pabrėžiant, kad 2023 metais sukanka 700 metų nuo pirmojo reikšmingo Aukštaitijos vardo pagarsinimo tarptautinėje erdvėje.
Pirmasis Aukštaitijos paminėjimas istoriniuose šaltiniuose siejamas su Petro Dusburgiečio Prūsijos žemės kronikoje aprašytomis lietuvių ir Ragainės komtūro Liudviko kovomis, vykusiomis apie 1294 m. Tačiau Dusburgiečio kronika buvo užbaigta tik 1326 m., o išleista tik 1679 m.
Pirmuoju reikšmingu Aukštaitijos vardo pagarsinimu tarptautinėje erdvėje reikėtų laikyti 1323-uosius metus. 1323 metais Lietuvos valdovas Gediminas ir Didžiojo kunigaikščio taryba spalio 3 d. sudarytoje taikos ir prekybos sutartyje su Livonijos ordinu (Livonijos vyskupais, Rygos miestu, Danijos karaliaus vietininku Šiaurės Estijoje bei jo vasalų pasiuntiniais) užrašė: „Štai tos žemės, kuriose mes nustatėme taiką: iš mūsų pusės – Aukštaičių ir Žemaičių žemė (lant to Eusteythen unde Sameyten), Pskovas ir visi Rusinai, kurie yra mūsų valdžioje...“. Šią sutartį patvirtino popiežius, prisakydama visiems jos laikytis. Taigi, būtent 1323-aisiais Aukštaičių žemės vardas plačiai nuskambėjo Europoje, o šiemet švenčiame šio pagarsinimo 700 metų jubiliejų.
Aukštaitijos atmintinų metų proga atkreipiamas dėmesys, kad Aukštaitija yra didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, kurio raida yra tiesiogiai susijusi su Lietuvos valstybingumo įtvirtinimu. Būtent iš šio regiono yra kilęs Mindaugas, tapęs pirmuoju suvienytos Lietuvos valdovu.
"Aukštaitijos pagrindinėje šventovėje - Krekenavos mažojoje Bazilikoje saugomas ne tik stebuklais garsus Marijos - Malonių Versmės paveikslas, bet ir jos rytiniame frontone iškilusi Marijos - Aukštaitijos Karalienės laikančios Kūdikį Jėzų skulptūra. Šią skulptūrą 1900 m. iš smiltainio sukūrė lenkų skulptorių (I. Marčevskis). Nuo 2021 m. šios skulptūros karūna ir skeptras pasipuošė auksu. Papėdėje atidengtas autentiškas seniausios maldos Marijai teksto žodžiai “Tavo apgynimo šaukiamės” lenkų kalba." - kun. Gediminas Jankūnas.
3D Mergelės Marijos - Aukštaitijos Karalienės vaizdas (nuoroda internete: https://skfb.ly/o6FuH)